Henschel Hs-129 / 1:72 / plastikas

Diskusijos apie kartoninius, plastikinius ir iš kitų medžiagų pagamintus aviamodelius, jų gamybos procesus.
Temos pvz.:
Bombone6is F117A / 1:33 / Military Model
#

Henschel Hs-129 / 1:72 / plastikas

Standartinė auktis » 2010 Rgp 21 (Šeš) 3:10

Sveiki. Pradedu ilgalaikį projektą ir beveik serijinę lėktuvų Henschel Hs-129 modelių gamybos temą. Nesu tikras, kad visus šiuos modelius užbaigsiu iki konkurso pabaigos, bet tuomet turbūt temą bus galima perkelti kitur ;)

Vietoj įžangos.

Šis lėktuvas iki šiol vertinamas prieštaringai. Nebuvo jų prigaminta tiek daug, kad būtų smarkiai jaučiama įtaka karo veiksmams ir rezultatams. Kaip ir visai Vokietijos kariuomenei, šiam lėktuvui „koją kišo“ įvairiausi vadovybės ir gamintojų interesų grupių karai, skirtingos nuomonės prioritetų klausimais ar jos neturėjimas bei susikaldymas. Bet kokiu atveju Henschel Hs-129 galime laikyti etapiniu karinės aviacijos istorijos lėktuvu. Šis lėktuvas buvo sukurtas specialiai atakos tikslams ir jo svarbiausi mazgai buvo gerai šarvuoti – piloto kabinos šarvavimo principas „šarvuota vonia“ plačiai naudojamas ir šiais laikais. Tai turbūt pirmasis lėktuvas, kurio patrankėlės naudojo specialius sviedinius su volframo šerdimi, kaip dabartiniai A-10 ir kiti atakos lėktuvai. Be to, paskutinėse Hs-129 modifikacijose montuota 75mm patrankos sistema buvo sunkiausia ir galingiausia iki to pačio A-10 atsiradimo. Dar vienas „pirmasis kartas“ buvo kai 1943 m. liepos 8 d. Hs-129 kartu atakai pritaikytais Fw-190 sustabdė Sovietų bandymą prasiveržti tankais ir privertė juos trauktis į miškus be sausumos pajėgų įsikišimo - beveik anekdotinė situacija: tąkart per pusdienį buvo sunaikinta per 80 tankų, o iš Vokiečių armijos štabo vakarop atėjo įsakymas išsiaiškinti ką reiškia nesuprantami tolumoje girdimi nežinomo mūšio garsai.

Daugelyje šaltinių yra nurodoma vokiečių priešininkų pilotų, išbandžiusių trofėjinius Hs-129, nuomonė, kad lėktuvą sunku valdyti ir kad jis, švelniai tariant, „niekam tikęs“. Būna minimi ir kiti dalykai - kad varikliai buvo nepatikimi, kad oro mūšio atveju manevringumas per prastas. Galima ginčytis – ne vienas ir ne du vokiečių pilotai pasiekė mus stebinančius rezultatus pagal sunaikintų tankų skaičius ir išgyveno daug kovinių skrydžių ir ne vieną priverstinį tūpimą. Pilotų meistriškumo, žinoma, dėka Hs-129 sugrįždavo į aerodromus ir tik su puse uodegos ar tik vienu veikiančiu varikliu. Visa tai kalba šio lėktuvo naudai. Vienas iš labiausiai patyrusių prieštankinės aviacijos pilotų Franz Oswald, skraidęs juo nuo pat atsiradimo fronte 1942 m., yra pasakęs – „Hs-129 kritkuoja tik tie, kurie juo neskrido arba nepajautė šio lėktuvo“.

Daugiau į lėktuvo istoriją ir techninius duomenis nesiplėsiu. Kažkiek, žinoma, bus paaiškinta modelių gamybos eigoje. Norintys gali trumpai pasiskaityti čia http://en.wikipedia.org/wiki/Henschel_Hs_129, čia http://www.suite101.com/content/the-hen ... 129-a60409, čia http://www.warbirdsresourcegroup.org/LRG/hs129.html, arba dar kur nors. O ilgam skaitymui rekomenduoju pasieškoti specializuotą literatūrą, iš kurios man kol kas geriausia pakliuvusi yra Classic Publications išleista, Martin Pegg parašyta, knyga „Hs-129 Panzerjager!“ Ją įmanoma rasti ir skanuotą interneto platybėse.

Trumpai apie modelius.

Kiek man yra žinoma, 1/72 mąstelyje kovinio Hs-129 B yra iš esmės tik du modeliai. Pirmasis, seniai išleistas Airfix‘o ir lygtai vėliau pakuotas taip pat kažkokių lenkų firmelių, nėra tikslus ir nevertas dėmesio. Antrasis, prieš apie 13-15 metų pasirodęs Italeri modelis, yra ir tikslesnis, ir geresnis ir visoks kitoks „-esnis“, taip pat pasitaiko ir Tamiya bei Revell dėžutėse. Pradžioje gaminto ir tik treniruotėms naudoto Hs-129 A modelis yra vienas iš ankstenių Pavla short-run‘ų ir, suprantama, ganėtinai baisus ir reikalaujantis nemažai darbo.

Šiame projekte bus gaminami šie modeliai:
Pavla Hs-129A:
Paveikslėlis
Paveikslėlis
Du Italeri modeliai ir vienas Tamiya pakavimas:
Paveikslėlis
Paveikslėlis
Paveikslėlis

Plastikai identiški, skiriasi tik ginkluotės liejinys bei siūlomos dekolės:
Hs-129 B-1 ginkluotė (pagrindinės detalės jau iškarpytos):
Paveikslėlis
Hs-129 B-2 plastikas:
Paveikslėlis
Hs-129 B-3 plastikas:
Paveikslėlis
Dekolės:
Paveikslėlis

(Neatmetu galimybės, kad prisijungs ir ketvirtas B versijos modelis – taip būtų surinkti visi pagrindiniai ginkluotės variantai – tik bombos, 30 mm MK 101, 30 mm MK 103 ir 75mm Bordkanone 7,5)

Tarp pastarųjų trijų modelių bus sunaudotas šis „aftermarketas“ – Superscale‘o dekolės, Aires‘o epoksidiniai „viduriai“, Part‘o PE metalas, ir mažas PE nuo Kagero monografijos.
Tai bus daroma pagal principą – vienas modelis maksimaliai „išmėsinėtas“, kiti du – minimaliai (PE kabinos diržai ar pan.)
Paveikslėlis

Svarbiausia popierinė literatūra:
Paveikslėlis
(Ir dar keletas knygų elektroniniu formatu).
Paskutinį kartą redagavo auktis 2010 Rgp 22 (Sek) 21:28. Iš viso redaguota 1 kartą.
Vartotojo avataras
auktis
Modeliuok.LT klubo narys
 
Pranešimai: 293
Užsiregistravo: 2009 Geg 09 (Šeš) 8:48
Miestas: Vilnius

Re: Henshel Hs-129 / 1:72 / plastikas

Standartinė Linas » 2010 Rgp 21 (Šeš) 21:24

Na, Aukti, tu dar vieną konvejerį atidarei :)
Įdomus sprendimas - gaminti kelis panašius modelius kartu. Nesusipainiosi tarp detalių? :D
Vartotojo avataras
Linas
Modeliuok.LT klubo narys
 
Pranešimai: 609
Užsiregistravo: 2009 Bal 16 (Ket) 21:56
Miestas: Vilnius

Re: Henshel Hs-129 / 1:72 / plastikas

Standartinė auktis » 2010 Rgp 22 (Sek) 22:59

Linas rašė:Įdomus sprendimas - gaminti kelis panašius modelius kartu. Nesusipainiosi tarp detalių? :D


Neturėčiau - visų B versijos modelių visos pagrindinės detalės tos pačios, taigi galima painioti be problemų :D o skirtinga ginkluotė, antenos ar pan. - ne tiek daug tų detalių ;).



Kadangi šį savaitgalį modeliavimas nevyko, šiek tiek techninės informacijos. Kalbėjau šiandien su vienu kolega apie šių lėktuvų panašumus ir skirtumus, taigi sumąsčiau, kad tai galėtų būti įdomu ir kitiems.

Pirmiausia – A versija dėl silpnų duomenų realiuose mūšiuose nedalyvavo ir buvo naudojama tik pilotams mokytis ir treniruotis bei fotografuotis propagandinėse nuotraukose ir pan..

Hs-129 versijos A ir B pagrindiniai išoriniai skirtumai tokie (neskaitant ginkluotės):
1) A versijoje yra vandeniu aušinami Argus As 410 varikliai, B versijoje – žvaigždiniai Gnome-Rhone 14M.
2) Skiriasi už variklio esančių sparno konsolių forma: A versijoje sparno konsolių priekinės briaunos turi „lūžio tašką“ ir šiokį tokį strėliškumą, B – priekinė sparno briaunos linija tiesi per visa sparno ilgį.
3) skirtingos „nosies“ formos: A (ir keleto pagamintų B-0) nosies viršus nuo kabinos stiklo į priekį – su kuprele, B – tiesi linija (pagerintas matomumas pilotui).
4) skirtingas kabinos stiklas – B versijoje stiklo daugiau, pagerintas matomumas.

B verijų tarpusavio išoriniai skirtumai ne tokie dideli, ir reikėtų ieškotis konkretaus modeliuojamo lėktuvo nuotraukų, nes čia yra šiokia tokia „mišrainė“:
- Ankstyvieji B-1 turėjo apvalius oro paėmimus iš variklio apačios, vėliau naujuose lėktuvuose ta vieta kvadratinė dėl sumontuotų naujų oro filtrų. Beje, įvedus šią modifikaciją, buvo perdaryti ir išlikę ankstesnieji lėktuvai.
- Nuo kažkurios B-2 partijos pasikeitė antenų sistema – t.y. „išnyko“ antenos strypas ant fiuzeliažo viršaus.
- Ankstesniuose B lėktuvuose nebuvo atgalinio vaizdo veidrodėlio ant kabinos viršaus.
- Kažkuriame B-2 gamybos etape išmetimo vamzdžiai pradėti montuoti trumpesni.
- Pradedant vėlesniais B-1 nebeliko tūpimo lempos po kairiu sparnu.
- Kai kuriuose B-3 buvo skirtingas taikilis (optinis), nei kiuose „Henshel“.

Dėl ginkluotės – atskira tema. Pagrindinė, t.y. dvi 20 mm patrankėlės ir du 7,92 mm kulkosvaidžiai buvo montuojami fiuzeliaže visose A ir B versijose, išskyrus variantą su 75 mm patranką, kuriame liko tik kulkosvaidžiai.
A versijos ginkluotė – po fiuzeliažu kabinamos bombos, dažniausiai – laikiklis keturioms bomboms po 50 kg.
B versijose jau kaip standartas – laikikliai po sparnais po vieną 50 kg bombą kabinti (greičiausiai jų nebebuvo versijoje su 75 mm patranka) plius ginkluotė po fiuzeliažu, kuri galėjo būti keičiama pagal poreikį. Populiariausi ir žinomiausi jos variantai – laikikis bomboms 4 x 50 kg arba smulkių bombų konteineriams AB 24, 30 mm patrankėlė MK 101 arba vėliau – tobulesnė MK 103 bei 75mm Bordkanone 7,5 (daugumoje šaltinių šia patranka apginkluotas variantas vadinamas B-3). Kiti įmanomi (išbandyti) pofiuzeliažinės ginkluotės variantai – 250 kg bomba (mačiau nuotrauką po rumunų Hs-129 B), 300 l kuro bakas (greičiausiai naudotas tik perskridimams), 4 vnt. 7,92 mm kulkosvaidžių „blokas“ ir 37 mm patrankėlė BK 3,7 cm. .

Ginkluotė modeliuose – B-1 dėžėje yra laikilis ir bombų 4 x 50 kg komplektas bei dar dvi bombos kabinti po sparnais, B-2 dėžėje – patrankėlė MK 103, B-3 – žinoma, ilgoji patranka. Mačiau internete nuotraukas šiais metais perleisto Italeri Henschel Hs-129 detalių – čia lyg yra visi aukščiau išvardinti variantai plius, panašu, 37 mm patrankėle. Bet čia garantuoti negaliu, nes rankose detalių pats neturėjau. Modelistiniu–istoriniu požiūriu – norėtųsi, kad būtų ir Mk 101, nors ją pagaminti pačiam nėra sudėtinga.
Vartotojo avataras
auktis
Modeliuok.LT klubo narys
 
Pranešimai: 293
Užsiregistravo: 2009 Geg 09 (Šeš) 8:48
Miestas: Vilnius


Grįžti į Aviacija / Aviation / Авиация

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 5 svečių

cron