Taigi apačios apkala jau baigta, prieš darant bortų juodają apkalą teks sustatyti lafetus, kuriuos teks dažyti geltonai. Šiandien klubo susitikime iškilo klausimas ar jie buvo dažomi - tai atsakymas yra taip. Štai Victory lafetų foto - nedažyti ratai. Nors fotografija daryta iš laivo muziejaus, tačiau modelis manau paremtas būtent šiuo laivu muziejumi.
- phd_victory8.jpg (51.75 KiB) Peržiūrėta 21960 kartus(ų)
Dabar pateiksiu istorinį faktą apie tai kaip buvo dažomi britų kariniai laivai, kad viskas nebūtų iš piršto laužta, o gal ši informacija dar kam nors ir pravers. Štai britų karinio jūrų laivyno įsakymas dėl laivų dažymo spalvų.
Navy Board Order on painting ships dated 18 July 1715Source: PRO Adm 198/2507
You are to use good husbandry in painters works and not to refresh oftener to the weather than once a year or two and the inboard works that are from the weather. Only upon Rebuilding and Great Repairs or after a long foreign voyage when ship hath not been painted in the usual
yellow and black and that both inside and out be of plain color only except such part of the Head Stern and Galleries as are usually friezed and that both ships boats be painted only as the painters contract directs and not otherwise though even at private change.
Pabandysiu išversti:
Karinio Jūrų Laivyno Ministerijos įsakymas dėl laivų dažymo - 1715 m. liepos 18 d. Atliekant dažymo darbus privalote naudoti gerus, taupius dažus ir dažyti ne dažniau kaip vieną kartą per metus ar du, priklausomai nuo nusidėvėjimo, o taip pat atlikti ir vidaus dažymo darbus priklausomai nuo nusidėvėjimo. Tik rekonstrukcijos, didžiųjų remontų metu arba po ilgos užsienio kelionės, kai laivas nebuvo nudažytas įprastomis
geltona ir juoda spalvomis, tiek išorė, tiek vidus turi būti nudažomi vienspalvėmis spalvomis (geltona ir juoda) išskyrus laivo priekį, laivagalį ir Galleries (nežinau kaip tiksliai išversti, bet čia matyt kur gyvena admirolas), nes šios paprastai būna dekoruotos (turimi omeny matyt ornamentai ir skulptūros pirmagalyje). Abi laivo valtys turi dažomos tik taip kaip įgalioja kontraktas ir ne kitaip, netgi pasikeitus nuosavybei.
Informacijos šaltinis: Peter Goodwin, The Construction and Fitting of the English Man of War 1650-1850, Naval Institute Press, 1987.
Rekomenduoju šią knygą britų senojo jūrų laivyno mėgėjams - nuostabus informacijos šaltinis, kuriame rasite laivo konstrukcinių elementų įvairių laikotarpių pavyzdžius ir t.t. Pati informatyviausia knyga apie burlaivių konstrukciją, kuri buvo patekusi į rankas.
Įsakymo ir burlaivio metai skiriasi 50, tai kad nekiltų bereikalingų diskusijų atkreipsiu dėmesį į tai, kad dažymo spalvos nebuvo keičiamos kas metus - nes visų laivų perdažymas būtų pernelyg brangus, todėl jos atitinka, knygos autoriaus nurodytą laikotarpį. Iš įsakymo konteksto galima suprasti, kad jos (geltona ir juoda) jau 1715m. buvo įprastos.
Na o koks tiksliai geltonos atspalvis - velnias žino - matyt kiekvieno perdažymo atveju buvo skirtingas, o aš ėmiau ir nustačiau, kad britai greičiausiai naudojo Lufthansa Gelb
ot Revell
Tai tiek istorinių nukrypimų.